Wednesday, October 17, 2012

Haber Türk

Many thanks to Heja Bozyel
06/10/2012
http://www.haberturk.com/yasam/haber/782910-turistik-degil-el-yapimi


Turistik değil el yapımı

Paris ve İstanbul'u tamamen kendi gibi rengarenk anlatan Emel Kurhan, iki şehir kitabıyla bizi seyahate çıkartıyor

06 Ekim 2012 Cumartesi, 10:43:54
Emel KurhanSonra Oku
HT CUMARTESİ  / HEJA BOZYEL

Önceleri modacı olarak tanıdığımız, artık sanatçı ve tasarımcı olarak bilinecek Emel Kurhan için deli diyebilirsiniz. Farklı diyebilirsiniz. Zevkli ya da zevksiz bulabilirsiniz. Fakat ne derseniz deyin, "hayat dolu" oluşunu göz ardı edemezsiniz. Bu rengarenk kadının gözünden dünyayı görmek, kanaviçe bir tabloya yakından bakmak gibi sanırım. En azından kısa süre önce yayımlanan rehber kitapları "Emel Loves Istanbul" (Emel İstanbul'u Seviyor) ve "Emel Loves Paris" tam da böyle. Her biri Kurhan tarafından çekilmiş fotoğraflarla iki ayrı şehir canlanıyor. Emel Kurhan'ın "mütemmim cüz"ü olan minik köpeği Kumpir'in ve arkadaşlarının zevkleri de göz önüne alınarak Paris ve İstanbul'da gidilebilecek yerler, yemek yenecek restoranlar, kafeler, dükkânlar tanıtılıyor rehberlerde. Köpeği Kumpir'in kitaba katkısını merak ediyorsanız, gayet basit. Köpek kabul eden, köpeğe ve hayvanlara saygılı davranan her yer Kumpir'in seçimi. İki ayrı kitap şeklinde, Jotun Boya'nın desteğiyle hazırlanan kitaplarda "yapılması gerekenler" listesi de mevcut. Kitapları annesi ve babasına ithaf etmiş Kurhan. "Bana seyahat etmenin, yemenin, yeni yerleri ve yeni kültürleri keşfetmenin güzelliğini öğrettikleri için bu kitap onların anısına" diyor... Kitap için hazırlanan videoya Youtube'da bir göz atın, gerçek anlamda yaşamayı ve zevk almayı kutsayan neşeli iki kitabın tanıtımını göreceksiniz.

TAMAMEN EL YAPIMI
Bir dönem Paris'te yaşayıp sonra İstanbul'a geldiği için şimdi iki şehirde de hem yerli hem de misafir aslındaEmel Kurhan ve Kumpir. Bu yüzden de her açıdan bakabilmiş yazdığı yerlere. Kitapların ilhamını insanlardan, filmlerden ve müzikten almış. Paris kitabında kumaşlar ve el yazıları, İstanbul kitabındaysa kanaviçeleri fon olarak kullanmayı tercih etmiş. Kitapların herhangi bir turistik rehberden farkı, fotoğrafı kullanılan el işleri ve kolajların tamamen el yapımı olması ve Emel Kurhan'ın gitmediği ve görmediği yerleri yazmaması.
Başta modacı kimliğiyle tanıdığımız Kurhan'ı son yıllarda "sanatçı/tasarımcı" olarak görüyoruz. Zaten Louvre'da sanat tarihi eğitimi almış olmasının getirdiği bir birikimi var. Kurhan'ın tasarımları şimdiye kadar Paris ve İstanbul'da birçok sergide yer aldı; onlara Björk, Madonna, Mick Jagger, Dave Gahan, Courtney Love, Kylie-Danii Minogue, Isabelle Hupert gibi birçok ünlü sahip oldu. İlk kez kendi kitabını eline almanın heyecanı içinde, bunun devamının geleceğini anlattı. Uzakdoğu'ya ve Türkiye'de başka şehirlere uzanacak bir projenin sadece küçük bir başlangıcı Paris ve İstanbul. Geçen yıl "Devinimsiz Seyahat" adlı kanaviçe sergisini açmıştı, kış aylarındaysa yepyeni bir sergiyle karşımızda olacak. O zamana kadar sınırlı sayıda hazırlanan bu kitapları Beymen Blender, Robinson Kitabevi, Karınca Tünel, Midnight Express ve Mangerie Bebek'te bulabilirsiniz. Bu iki şehri de çok iyi bildiğinizi düşünseniz de Emel Kurhan'ın rehberlerine göz atın, bambaşka ve renkli bir İstanbul ile Paris bulacaksınız.

No comments:

Post a Comment